środa, 9 września 2015

Lecznicza zupa dyniowa

Dynia w lodówce to znak, że zaczęła się jesień. Z przyjemnością podaję przepis na tę zupę, ponieważ wbrew pozorom robi się ją szybko (jak wszystkie zupy kremy, w których warzyw nie trzeba kroić na małe kawałki czy trzeć na tarce), a jest niesamowicie zdrowa.

Gęsty, rozgrzewający i lekkostrawny krem mam nadzieję rozgoni katary, które zadomowiły się w naszym domu.
Czym różni się ta zupa od typowego kremu dyniowego? Dodatek kaszy jaglanej, imbiru i siemienia lnianego czyni z niej domowy naturalny antybiotyk. Składników tych zupełnie nie czuć (no, może poza ledwo wyczuwalnym imbirem), więc ze smakiem zjadają ją nawet przeciwnicy eksperymentów kulinarnych. O właściwościach zdrowotnych tych produktów można poczytać na wielu stronach internetowych. Nie chcę powielać informacji, więc wspomnę tylko, że zasadotwórcza kasza jaglana wysusza katar, ma dużo łatwo przyswajalnego białka, siemię z kolei ma porównywalna zawartość kwasów omega-3 do ryb, ponadto zawiera flawonoidy, kwas foliowy, wiele, wiele witamin. Imbir ponadto rozgrzewa, działa napotnie.

Cóż dodać - ta zupa to bomba :)


Oto jak ją zrobić:

składniki:
pół dyni hokkaido
3 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
3 ziemniaki
mała cebula
1/2 szklanki kaszy jaglanej
1 łyżka siemienia lnianego świeżo zmielonego
liść laurowy
2 ziela angielskie
natka pietruszki
koperek
1 łyżeczka imbiru - startego na tarce (drobne oczka)
przyprawy: papryka słodka, majeranek
olej migdałowy

Najpierw pieczemy dynię. Najprościej. Wydrążamy dynię, kroimy na mniejsze kawałki, NIE obieramy ze skórki. Kładziemy je na folii aluminiowej,smarujemy oliwą, przykrywamy folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika na ok. 20 minut.
W tym czasie do garnka z 1,5 l wody wkładamy liść, ziela, cebulę i wszystkie warzywa, oczywiście umyte, obrane i pokrojone na ok. 3 centymetrowe kawałki.
Po ok. 10 minutach dorzucamy kaszę jaglaną, dynię, kilka gałązek natki pietruszki, starty imbir i gotujemy jeszcze kwadrans, aż wszystkie warzywa będą miękkie.
Wyjmujemy liść, ziela angielskie, cebulę i gałązki natki. Wszystko blendujemy. Dorzucamy zmielone siemię, koperek, pokrojoną natkę, przyprawy i wlewamy kilka kropel oleju migdałowego.
Na zdrowie!



0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

(c)2009 Mamo, ZRÓB TO SAMo. Based in Wordpress by wpthemesfree Created by Templates for Blogger