Mała ilość międzyczasu ustawia priorytety tak, a nie inaczej.
I gdy pojawiło się pytanie: "Mamo, a opowiesz mi o owieczkach i Dobrym Pasterzu", to najpierw pozbierałam szczękę z podłogi i gdy serce, ściśnięte wzruszeniem, znów zaczęło bić, pojawiła się Pani Improwizacja :)
Robiłam tę prezentację mojemu synowi już dwa razy w zeszłym roku. Za każdym razem sklejkowe owieczki przytwierdzam do klocków Jenga, bo nie mam odpowiednich podstawek. Kleiłam je ładniej, taśmą dwustronną, tak że nic nie było widać. Taśmę zużyłam wczoraj wieczorem, robiąc prezent niespodziankę. I dziś na szybko poprzyklejałam owce i Pasterza taśmą papierową. Ogrodzenie owczarni to również klocki, choć mam kupione kołeczki, a nawet zawiasy do bramki. Czekają na lepsze czasy.
Owczarnia to zielone piankowe kółko z maty sensorycznej, o której więcej TUTAJ.
Widziałam jednak, że synowi ta prowizorka zupełnie nie przeszkadza.
Korzystam z materiałów z kursu i podręcznika Barbary Surmy "Ja jestem Dobrym Pasterzem". Poniższy opis prezentacji jest kompilacją tych dwóch źródeł. Oczywiście nie jest to jedyny słuszny sposób opowiedzenia tej przypowieści. Streszczam to, jak pokazałam ją tym razem. Może komuś się przyda :)
Wiele osób, które słuchało Pana Jezusa, zadawało sobie pytanie: Kim On jest? Pytali też o to samego Jezusa: Kim jesteś? Pan Jezus, jak to miał w zwyczaju, nigdy nie odpowiadał wprost, tylko używał pewnych podobieństw. Pewnego dnia powiedział, że jest Dobrym Pasterzem. Kto to jest Pasterz? To osoba, która zajmuje się owcami, troszczy się o nie, pilnuje ich. Pan Jezus powiedział jednak, że nie jest zwykłym pasterzem, ale DOBRYM. Powiedział, że ma wiele owiec i każdą z nich na po imieniu. Troszczy się o wszystkie, woła każdą z nich po imieniu, żeby zaprowadzić do owczarni. Kim są te owce? Kogo mógł mieć na myśli? Tu jest materiał, który pomoże nam to zrozumieć. To jest owczarnia (kładę zieloną bazę i ustawiam płotek), to jest Dobry Pasterz (ustawiam figurkę na stoliku) i owce (też na stoliku).
Posłuchajmy, co powiedział Pan Jezus. Jest to zapisane w Ewangelii wg św. Jana.
(zapalam świecę i czytam powoli J10, 2-5; 14-16)
Po pierwszym zdaniu otwieram bramę, wstawiam Pasterza do owczarni i powoli wprowadzam każdą owcę do środka. Po słowach "i wyprowadza je" wyprowadzam Pasterza, następnie 5 owiec w rządku za nim. Po przeczytaniu kolejnego fragmentu, przesuwam owieczki za Pasterza, aż zrobią kółko dokoła owczarni. Po słowach "mam także inne owce (...) i te muszę przyprowadzić", przesuwam kolejne 5 owiec do reszty stada. Pasterz staje przy bramie, wszystkie owce wchodzą do środka, na końcu On i zamykam bramę.
(gaszę świecę)
Posiedźmy jeszcze chwilę w ciszy i pomyślmy o Dobrym Pasterzu. Zna wszystkie swoje owce po imieniu. Jezus jest Dobrym Pasterzem. Kogo ma na myśli, gdy mówi o owcach?
(po chwili ciszy, pozwoliłam synowi pracować samodzielnie z tym materiałem)
Zdjęcia zrobiłam chyłkiem, nie chciałam przeszkadzać w tym, co się działo w głowie Starszego Brata.
Kilka słów wstępu do Katechezy Dobrego Pasterza można przeczytać TUTAJ.
0 komentarze:
Prześlij komentarz